piątek, 24 listopada 2017

Fotografowanie miasta po zmierzchu

Do wykonywania jakichkolwiek fotografii potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Wynika to stricte z zasady działania każdego aparatu. Aby zrobić zdjęcie danego obiektu, obiekt ten musi zostać uprzednio naświetlony. Jest to konieczne w zasadzie tylko z jednego powodu - aby ludzkie oko na zdjęciu mogło dobrze dostrzec poszczególne jego elementy, ukryte na nim detale. Im lepiej doświetlony obiekt, tym więcej detali można dostrzec.



W swojej karierze fotografowałam już różne obiekty po zmroku. I nie chodzi mi o to, że próbowałam wydobyć z obiektu spowitego mrokiem jak najwięcej detali przez używanie lampy błyskowej. Fotografia miast charakteryzuje się odzwierciedlaniem miast dokładnie takimi, jakie są one w rzeczywistości - w różnych porach dnia, nocy, podczas różnej pogody, w różnych porach roku.

Aby wykonać dobre zdjęcia miasta o zmierzchu, należy pobawić się nieco długimi czasami naświetlania. Chodzi o to, by wykorzystać te resztki naturalnego światła i ewentualne doświetlenie pochodzące z lamp ulicznych. Dzięki temu uda się uzyskać efekt miasta, w którym tylko centralna część jest w miarę dobrze widoczna, zaś boczne części kadru są lekko niewidoczne, spowite mrokiem. Stworzy to efekt majestatycznego, spokojnego, udającego się na spoczynek miasta. Aby uzyskać taki klimat przydatny będzie statyw. Przy długim czasie naświetlania nie ma bowiem mowy o stabilnym utrzymaniu ręki, by udało się dobrze wykonać fotografię. Po wybraniu odpowiedniego kadru o zmroku wystarczy tylko ustawić odpowiedni czas naświetlania i pospieszyć się, zanim się całkiem ściemni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz