piątek, 8 września 2017

Festiwal plakatu w Polsce

Wiele osób zupełnie nie zwraca uwagi na plakaty, które również mogą być nośnikami sztuki. Nie tylko pełnią bardzo istotną, informacyjną funkcję, ale bardzo wiele biur PR czy marketingowych wykorzystuje je do promocji i reklamy niektórych usług czy produktów.

Plakat i jego funkcje 

Plakat jest dziełem sztuki graficzno-użytkowej i można go podzielić na trzy zasadnicze grupy:

- obrazowy,
- literniczy (typograficzny),
- mieszany (połączenie obrazowego z typograficznym).

Plakat ma informować ludzi o konkretnym wydarzeniu lub evencie, ale może być również nośnikiem reklamy. Ponadto plakaty należy również traktować jako element sztuki codziennej, który kreuje naszą rzeczywistość oraz pomaga w poszerzeniu naszych horyzontów myślowych. Czasami bardzo zawiłe zjawisko przedstawia w bardzo przystępny i przejrzysty sposób, a w z pozoru błahych i prostych sprawach pomaga odnaleźć drugie dno i spojrzeć na niektóre sprawy z perspektywy i dystansu.

Festiwal plakatu w Polsce 

Festiwal druku i plakatu organizowany jest w naszym kraju regularnie, natomiast do najbardziej znanych należy z pewnością Międzynarodowy Biennale Plakatu, który odbywa się w Warszawie przy udziale Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także Międzynarodowy Festiwal Plakatu Palster, który ma miejsce w Toruniu. Oba te wydarzenia skupiają wokół się dużo uwagi i zainteresowania nie tylko mediów, ale osób ze środowiska artystycznego. Plakat jest formą sztuki, dlatego podczas takich eventów wśród zaproszonych gości można znaleźć historyków oraz krytyków sztuki. Niektórzy goście prowadzą fantastyczne warsztaty, podczas których dochodzi do kreatywnej dyskusji o roli plakatu w dzisiejszym świecie oraz jego zmianach na przestrzeniach ostatnich lat. Ponadto festiwal plakatu to również liczne interesujące wykłady i konferencje, które pokazują plakat w szerszym spektrum widzenia otwierając horyzonty oraz sprawiając, że ludzie przestają patrzeć jedynie na to, co jest na pierwszym planie, ale próbują również dostrzec ukryte znaczenie i głębszy przekaz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz